poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "WSPÓLNY DOM" w Sosnowcu zaprasza, wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu, na prelekcję zatytułowaną „Świat w oczach autysty" przygotowaną przez mgr Marię Nowacką – z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Sosnowcu, pracującą od wielu lat z dziećmi autystycznymi. Po prelekcji wyświetlony zostanie, uhonorowany czterema Oscarami®, film z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem w rolach głównych. Zapraszamy 9 kwietnia 2015 (czwartek) o godz. 18.00 do Auli Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

Kilka słów na temat autyzmu
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka – to oznacza, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Dlatego też, obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych". ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS.

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Gdy jest nie leczony, może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Zaburzenia autystyczne u poszczególnych osób mają bardzo zróżnicowany charakter. Nie da się jednolicie przedstawić symptomów i głębokości zaburzeń. U niektórych dzieci autystycznych dodatkowo występują: upośledzenie umysłowe, mózgowe porażenie dziecięce, wady wzroku, słuchu itp.

Jako całościowe zaburzenie rozwoju, autyzm ma wpływ na wszystkie obszary funkcjonowania dziecka, powodując zaburzenia relacji społecznych i kontaktu, trudności z podporządkowaniem się regułom społecznym ze względu na brak ich zrozumienia. Większość dzieci autystycznych jest niemówiąca, nie komunikuje się gestem, ma trudności ze wskazywaniem, naśladowaniem, spełnianiem poleceń. Jeśli dzieci mówią, to są to często echolalie. Nie potrafią one tworzyć dłuższych rozbudowanych wypowiedzi, mają trudności z inicjowaniem i podtrzymywaniem wymiany konwersacyjnej. Cechuje je brak lub ograniczenie rozumienia pojęć abstrakcyjnych. Dodatkowo obserwuje się u nich zaburzenia zachowania – liczne stereotypie i rytuały, skrajne formy zaburzeń koncentracji. U niektórych pojawiają się także zachowania agresywne i autoagresywne. Im starsze dziecko tym więcej można zaobserwować w jego zachowaniu zaburzeń wtórnych, będących konsekwencją autyzmu.

Wszystko to sprawia, że wychowywanie dziecka autystycznego jest niezwykle trudnym zadaniem dla rodziców. Często czują się oni bezradni i pozostawieni samym sobie. To poczucie zagubienia i bezradności wynika również z faktu, że przeważnie rozwój ich dziecka przebiegał przez pewien czas prawidłowo, a niepokojące objawy były bagatelizowane przez otoczenie. Sytuację rodziców pogarsza też niespójność informacji, które otrzymują od lekarzy czy psychologów. Możliwość uzyskania szybkiej i profesjonalnej diagnozy, a następnie terapii, jest w naszym kraju bardzo ograniczona. Przedłużająca się niepewność i poczucie braku kompetencji, pogłębianie się zaburzeń u dziecka powodują, że na autyzm zaczyna chorować cała rodzina – jej skutki dotykają wszystkich członków rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz