poniedziałek, 18 stycznia 2016

Dreszczowiec w "Zima z Hitchcockiem! "

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do udziału projekcjach filmowych w Kinie w Bibliotece (ul. Kościelna 11). 20 stycznia 2016, godz. 18.00 - Oparty na powieści Patricii Highsmith dreszczowiec, według scenariusza współtworzonego przez Raymonda Chandlera – mistrza czarnego kryminału.
Bruno nie może znieść zachowania swojego despotycznego ojca. Podczas podróży pociągiem rozpoznaje w innym pasażerze sławnego tenisistę, o którego nadchodzącym rozwodzie czytał w gazecie. Zaistniała sytuacja podsuwa mu pomysł na zbrodnię doskonałą. Bruno proponuje sportowcowi zlikwidowanie żony, oczekuje w zamian jednak, że Guy pozbędzie się jego ojca. Zabójcę i ofiarę nie łączyłoby dosłownie nic, więc teoretycznie rzecz biorąc, szanse odnalezienia sprawcy zbrodni byłyby nikłe. Guy z miejsca odrzuca układ, ale niebawem jego żona zostaje zamordowana przez Bruna, który domaga się rewanżu...

Pokazy najważniejszych filmów fabularnych autorstwa mistrza suspensu i najsłynniejszego twórcy dreszczowców w historii kina będą miały miejsce w każdą środę o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Alfred Hitchcock – Urodzony 13 sierpnia 1899 r. w Londynie. Niekwestionowany mistrz dreszczowców i suspensu. Często uważany za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. W swoich dziełach często przedstawiał niewinne osoby wplątane w wir niezależnych od nich, niezrozumiałych wydarzeń. Filmy Hitchcocka w znacznym stopniu oparte były na poczuciu strachu i pobudzonej wyobraźni, znane były też z charakterystycznego humoru. Zasługą Hitchcocka było wprowadzenie do scenariuszy prymatu suspensu nad tradycyjnymi zwrotami akcji. W innych filmach reżyserzy atakowali widza dramatycznymi zwrotami akcji, natomiast Hitchcock pokazywał widowni to, czego bohaterowie jeszcze nie wiedzieli, a następnie w sposób mistrzowski budował napięcie wokół wydarzeń prowadzących postaci filmu do odkrycia, co się wydarzyło i dlaczego. Alfred Hitchcock długo nie był ceniony przez krytyków filmowych. Sytuacja ta zmieniła się pod koniec lat 50. XX w. wraz z narodzinami francuskiej nowej fali filmowej, której twórcy uznali go za swojego mistrza. Reżyser nigdy nie otrzymał Oscara, natomiast do dziś pozostaje ulubieńcem publiczności. Alfred Hitchcock zmarł 29 kwietnia 1980 r. w Los Angeles w Kalifornii.

Szczegółowy repertuar dostępny na plakatach w Bibliotece Głównej MBP. Pytania o kolejne tytuły filmów prosimy kierować na adres: kinga.baranowska@biblioteka.sosnowiec.pl lub pod numer telefonu 32 266 43 76 (po godz. 15.00 pod numer 32 266 64 72). Tytuły poszczególnych filmów nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej.

Uprzejmie informujemy, że wejście na Aulę będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. Prosimy o punktualność!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz