niedziela, 28 lutego 2016

Celtic Rivers Orchestra SHANNON & AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy


Zapraszamy na koncert zespołów Celtic Rivers Orchestra SHANNON & AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, który odbędzie się 19 marca 2016 r. o godzinie 17:00 w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA przy ul. Warszawskiej 2 w Sosnowcu. Bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne Online oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury ul. Będzińska 65, Sosnowiec Kasa czynna: 14:00 - 20:00. 
Zespół Shannon 
został założony przez Marcina Rumińskiego w 1994 roku w Olsztynie.

Od momentu powstania, grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasował się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Od ponad 20-tu lat na scenie, wielokrotnie nagradzany (ostatnie: Odznaczenie orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Zasłużony dla Kultury"  - dla Marcina Rumińskiego,
Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna dla zespołu SHANNON - 2014, indywidualna dla Marcina Rumińskiego - 2013r,  
Nagroda Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury dla SHANNON - 2013r).
Wraz z zespołem ELPHIN od 2002 roku współtworzyli – 'Dublin Dancers” - jedno z pierwszych, irlandzkich show tanecznych w  Polsce.

Na koncie mają również współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Grzegorzem Turnauem, Szamanem z Tuvy –  Gendosem (†2015) , uczestnictwo w „Jazz Campingu -Kalatówki”,  występy na międzynarodowych festiwalach muzyki World i Celtyckiej .

Częste łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej,bretońskiej)  i World, z Rockiem, Jazzem, czy Popem od lat stanowi charakterystyczną cechą stylu SHANNON, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie.
 Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach i mandolinie od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia).
W dorobku grupy znajdziemy osiem albumów, ścieżkę dźwiękową do filmu (SPI, -"1409 Afera na zamku Bartenstein"), singiel z grupą "Ryczące 20-tki", projekt z szamanem z Tuwy - Gendosem,  show taneczne z trójmiejską grupą tańca irlandzkiego "Elphin", funkcjonujący przez dwa sezony projekt - SHANNON UNPLUGGED oraz od 2013 CELTIC RIVERS ORCHESTRA. 

         Celtic Rivers Orchestra jest kolaboracją zespołu Shannon z  Orkiestrą Kameralną. Wszystkie orkiestracje do tego zespołu zostały wykonane przez legendę polskiego jazzu, multiinstrumentalistę, kompozytora i aranżera  Zbigniewa Namysłowskiego.
Od jesieni 2013 roku Shannon jest zespołem międzynarodowym, do którego dołączył na stałe znakomity irlandzki gitarzysta tradycyjny młodego pokolenia - Oisin Dillon.

http://www.shannonband.com/o-nas.html


AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Powstała w lutym 1998 r. dzięki wspólnej inicjatywie absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Marka Mosia, wybitnego skrzypka, dyrygenta i kameralisty. Nazwa zespołu – AUKSO (z języka greckiego WZRASTANIE) – jest wyrazem aspiracji tworzących go muzyków i jednocześnie wyznacza kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia, twórczego rozwoju i podejmowania nietypowych wyzwań. Od ponad 15 lat AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny), a w jej historię wpisana jest współpraca z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kaspszyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik, Sergiej Krylov czy The Hilliard Ensemble.
AUKSO występowała na wielu festiwalach, m.in.: na Festiwalu Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, SESC São Paulo, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni, Auditorio Palacio de Congresos da Saragossa, Caja Dero, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festival Sotto La Rocca (Włochy), Sacrum Profanum, Festiwalu Muzyki Filmowej, Festiwalu Dialog Czterech Kultur, Jazz Jamboree.
Posiada w swoim dorobku 29 płyt CD, w tym nagrania polskiej muzyki współczesnej (utwory Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Pawła Mykietyna i Zbigniewa Preisnera). W br. we współpracy z Instytucją Miasto ogrodów nagrana została i wydana płyta z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego.
AUSKO działa także w strefie pogranicza: klasyki, jazzu i rocka, szukając wspólnego dla nich mianownika lub odwrotnie – zabawy przeciwieństwami i zderzeniami odrębnych muzycznych języków. Koncertowała i nagrywała z takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Andrzej Jagodziński, Motion Trio i Voo Voo.
AUKSO w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerza repertuar; powraca w miejsca dobrze znane i przyjmuje nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najlepszych europejskich orkiestr kameralnych, zespołem wszechstronnym, ale też pielęgnującym swoją twórczy indywidualizm.
W 2014 r. zakupione zostały przez Fundację f.o.r.t.e dla muzyków AUKSO pierwsze mistrzowskie instrumenty. Akcja ta została do finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Rozwój infrastruktury kultury.

http://www.nospr.org.pl/pl/serie/9/orkiestra-kameralna-miasta-tychy-aukso

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz