poniedziałek, 23 maja 2016

Nabór na warsztaty Lato w teatrze

Młodzież w wieku 13-16 lat zapraszamy do udziału w bezpłatnych wakacyjnych warsztatach teatralnych organizowanych w Teatrze Zagłębia w ramach programu Lato w teatrze.

W trakcie tegorocznej edycji – zatytułowanej „C(i)ała naprzód!” – wspólnie z uczestnikami warsztatów przyjrzymy się podstawowemu narzędziu pracy aktora – ciału. Będziemy doświadczać tego, jak nasze ciała komunikują się z innymi, z przestrzenią i sobą samym. Co nas porusza i prowadzi do poruszania się? Jak na ciało wpływa ubiór/kostium, przedmiot/rekwizyt, charakteryzacja? A jak dotyk, dźwięk, słowo, emocja, światło lub jego brak? Jak ciało się zmienia, kiedy obok są inni? Co się dzieje, kiedy wspólnie się ruszamy? A co, kiedy jesteśmy obserwowani? Wspólnie zastanowimy się, czy da się zatańczyć tajemnicę czy opowiedzieć ruchem podróż. Warsztaty zakończą się dwukrotną prezentację spektaklu stworzonego przez uczestników.
Termin warsztatów: 27 czerwca – 10 lipca
Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00. W sobotę, 9 i 10 lipca odbędą się prezentacje spektaklu.

Uczestnicy będą pracować w trzech grupach:  aktorsko-scenograficznej, aktorsko-dziennikarskiej i taneczno-multimedialnej. Prosimy o wybór grupy na etapie zgłoszenia. 
WARSZTATY SCENOGRAFICZNE:
Spektakl to nie tylko aktorzy. Na warsztatach poznamy wspólnie fascynujący świat scenografii, który jest istotną częścią obrazu teatralnego. Każdy z uczestników będzie miał możliwość przejścia całego procesu tworzenia strony wizualnej spektaklu. Od szukania inspiracji, poprzez wykonanie projektów, poznanie procesu realizacji, aż po zaprojektowanie i czuwanie nad powstaniem scenografii do spektaklu.

WARSZTATY MULTIMEDIALNE:
Na zajęciach odkryjecie muzykę ukrytą w przedmiotach i miejscach, będziecie rejestrować i edytować dźwięk. W naszym laboratorium dźwięku będziemy wspólnie szukać tego, co drży i rezonuje. Słuch i zdolności muzyczne nie są wymagane. Na warsztatach fotograficznych i filmowych, nauczymy się opowiadać historie, robić dobre zdjęcia, kręcić, montować i upload’ować krótkie vlogi, clipy i wywiady. Dowiemy się, jak ważne jest światło i jak nim pokazywać emocje. Będziemy wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Dzięki naszej pracy statyczne przedmioty zaczną żyć swoim życiem.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE:
Na zajęciach zastanowimy się, w jaki sposób można pisać o teatrze i w teatrze. Rozbudzimy swoją wyobraźnię dzięki technikom związanym z twórczym pisaniem (creative writing), a także zajmiemy się pisaniem reportaży, przeprowadzaniem wywiadów oraz tworzeniem felietonów i notatek prasowych. W naszych rękach będzie leżało zadanie promowania warsztatów, dzięki akcjom miejskim, prowadzeniu facebooka czy pisaniu bloga. Uczestnicy będą mieli także możliwość poznania technik dramatopisarskich. Żadna forma nie będzie tu ograniczać ich pisarskiej wyobraźni.

Na zgłoszenia czekamy do piątku, 3 czerwca w Biurze Obsługi Widzów (w godzinach pracy biura). Skany lub zdjęcia wypełnionej karty można również wysłać na adres: bow@teatrzaglebia.pl.   Wyniki naboru zostaną opublikowane na stronie internetowej Teatru Zagłębia do 10 czerwca.
POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA: 
w formacie .doc lub  w formacie .pdf
Informacje:
Ewa Koralewska / 882-095-085
Alicja Siwik / 784 634 347

Zobacz, jak było podczas ubiegłorocznej edycji Lata w teatrze.
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski – 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.
Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków.
W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
LATO W TEATRZE 2016 organizują:

LATO W TEATRZE +
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach + Polski Związek Niewidomych Okręg Świętokrzyski (Kielce), Wrocławski Teatr Lalek + Galeria ArtBrut (Wrocław), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych + Fundacja Sztuki „Jaw Dikh” (Bukowina Tatrzańska, Niedzica), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” + Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kraszewice (Bukownica), Teatr Lalek „Pleciuga” ze Szczecina + Centrum Kultury w Resku (Szczecin, Resko), Stowarzyszenie Teatr Wiczy + Teatr Agrafka (Chełmno), Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA + Biłgorajskie Centrum Kultury (Trzęsiny)Stowarzyszenie Teatr Okno z Białegostoku + Grupa Coincidentia (Białystok), Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku + Inkubator Kultury Kulmiasto (Gdańsk), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki + Stowarzyszenie Opolskie Lamy (Opole), Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Kultury Gminy Wolin (Stepnica)
LATO W TEATRZE
Grupa Inicjatywna Baranówko (Mosina), Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana (Będzin), Stowarzyszenie Biały Zdrój (Bralin), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Teatr im. A. Fredry (Gniezno), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Gminny Ośrodek Kultury (Górzno), Stowarzyszenie „Węgajty” (Jonkowo), Centrum Kultury (Kamienna Góra), Fundacja Mucha (Gdynia), Teatr im. Juliusza Słowackiego (Kraków), Małopolski Instytut Teatralny (Biały Kościół), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Fundacja Szafa Gra (Katowice), Fundacja Sztuka Teatru (Kraków), Teatr im. Stefana Jaracza (Olsztyn), Gminne Centrum Kultury (Piotrków Drugi), Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej (Koczała), Fundacja Dzielnico (Poznań), Fundacja Teatr Realistyczny (Lublin), Państwowy Teatr Lalki Tęcza (Słupsk), Teatr Zagłębia (Sosnowiec), Pomorskie Towarzystwo Muzyczne (Złotoria), Stowarzyszenie ON/OFF (Rycerka Górna), Gminny Ośrodek Kultury (Osiedle Niewiadów), Gminny Ośrodek Kultury (Frydrychowice/Przybradz), Gminne Centrum Kultury w Wieniawie (Pogroszyn), TR Warszawa (Warszawa), Teatr Ochoty Ośrodek Kultury Teatralnej (Warszawa), Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Przymierze Jeziorsko (Warta), Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium” (Pruszków), Wagon Inicjatyw (Żuromin)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz