poniedziałek, 26 maja 2014

Wystawa pt. "Rodzina zastępcza - kompozycja wielobarwna"

Miejski Dom Kultury "Kazimierz" zaprasza wszystkich do odwiedzenia wystawy pt. "Rodzina zastępcza - kompozycja wielobarwna" prac dzieci z rodzin zastępczych oraz kilku koordynatorów Zespołu Pieczy Zastępczej MOPS w Sosnowcu. Wystawa potrwa od 23 maja  do 23 czerwca.

Prace powstały podczas zajęć arteterapeutycznych prowadzonych metodami sztuk plastycznych. Zajęcia te, prowadzi arteterapeuta oraz koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej jak również pedagodzy. Prace powstały w ubiegłym roku podczas pięciu spotkań. Zrealizowano następujące projekty:
I. O czym marzą drzewa
To projekt, który powstał w końcu zimy 2013 r. Wszyscy marzyli już o wiośnie, o tym żeby pobiegać po parku, może po lesie. Pogadać z drzewami. Co mówią drzewa, czy mają swoje marzenia. Może spróbować to namalować. No a jak się już maluje, to się trochę miesza – czy to drzewa marzą, czy to malarz: żeby odjechać na białym koniu, ubrać się w kolorową sukienkę, różowe obłoczki, mieć we włosach tysiące kwiatków....

II. Tajemne komnaty, które są w nas (fragment tekstu z artykułu opublikowanego w piśmie Sosnart)
To był jeden z niewielkich wakacyjnych projektów, sierpniowe spotkanie, letnia przedpołudniowa wizyta. Grupa dzieci z sosnowieckich rodzin zastępczych wraz z opiekunami miała okazję zwiedzać piękne pomieszczenia Pałacu Dietla. Przywitał nas sam gospodarz, aktualny właściciel obiektu – Stanisław Jerzy Kuliś, a mistrzem tej przedpołudniowej ceremonii został artysta plastyk Czesław Gałużny, który podpowiadał jak patrzeć na architekturę, opowiadał o historii pałacu, pokazywał jak robić rysunki i malarskie notatki – ośmielał i zachęcał młodych artystów . Dzieci z blokami rysunkowymi zasiadały w fotelach i na ozdobnych sofach, ale też (bo tak czasem swobodniej) rysowały leżąc na pięknej podłodze w sali balowej.

III. Praca zbiorowa „Kompozycja wielobarwna” powstała podczas Pikniku Etnicznego, który zorganizowaliśmy dla dzieci i opiekunów pieczy zastępczej. Wszyscy bawili się świetnie w misz-maszu muzycznym z różnych stron świata, w strojach różnych narodów, atrakcją były też bębny i olbrzymie bańki mydlane. Na trawie, niczym wielki świecący bielą obrus leżało płótno, można było zrobić tam swoją plamę – i nikt się o to nie gniewał. Przeciwnie - ktoś powiedział potem, że to obraz.

IV. Praca zbiorowa „Dzieci” powstała podczas spotkania rodzin zastępczych w Zamku Sieleckim w listopadzie 2013 r. Było bardzo uroczyście, dyplomy, przemówienia, oklaski. Były też zabawy dla dzieci . Najfajniej jest bawić się na podłodze, najfajniej jest rysować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz