wtorek, 18 listopada 2014

Koncert Kraggerud & AUKSO

Zapraszamy na Koncert Kraggerud & AUKSO. Koncert odbędzie się 26 listopada 2014 r. w Sali koncertowej przy ul. Wawel 2 w Sosnowcu o godz. 19.00. Bilety 15 zł.

Do zakupienia w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury przy ul. Będzińska 65
oraz w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Warszawskiej 3/20. Tel. 32/7883360
Sprzedaż rozpoczyna się od 12. listopada, od godz. 16.00.
Po raz pierwszy w Polsce w efektownej nowej Sali koncertowej w Sosnowcu wystąpi wybitny norweski skrzypek Henning Kraggerud. Niewątpliwym osiągnięciem Henninga jest występ w amfiteatrze hollywoodzkim z Filharmonią Los Angeles, który został tak opisany przez jednego z krytyków: „Kulminacyjny punkt wieczoru! To był Mozart…który brzmiał tak, jak sam Mozart tego by chciał”. W 2012 roku Henning Kraggerud wykonał 2 koncert z filharmonią pod batutą Vasilija Petrenko, za co otrzymał 5-cio gwiazdkowe wyróżnienie w prasie brytyjskiej. Kolejnymi sukcesami tego wybitnego norweskiego skrzypka są wspaniałe występy z Duńską Orkiestrą Narodową w BBC oraz występ w trakcie Carnegie Hall w 2009 tak opisanego przez jednego z krytyków: „powiew świeżego powietrza…kto by pomyślał, że Beethoven może być tak zabawny?” Charakter Henninga, jego pracowitość i kunszt zyskały szacunek czołowych dyrygentów, m.in. Stéphane Denève, Jukka-Pekka Saraste, Kwamé Ryan, Thomas Dausgaard, Osmo Vänskä, Paul McCreesh, Alan Buribayev, oraz Nicholasa McGegan.

Na festiwalu usłyszymy go w towarzystwie niemniej prestiżowego zespołu – Orkiestry AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia.

Ich spotkanie wypełni muzyka Edwarda Griega - Sonaty na skrzypce i orkiestrę. Koncert dopełnią utwory, które w swej inspiracji mają dawne inspiracje tworząc tytuł koncertu „Dawne inspiracje współczesnych mistrzow”. Pod hasłem tym usłyszmy utwory: Edwarda Griega– Suita z czasów Holberga, op.40, Wojciecha Kilara – Ricordanza i Orawa oraz obchodzącego w tym roku 100. Rocznicę urodzin Andrzeja Panufnik a– Suita staropolska.

Henning Kraggerud, urodzony w Oslo w 1973 roku, studiował razem z Camilla Wicks oraz Emanuelem Hurwitzem. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Griega z roku 2007 oraz został wyróżniony nagrodą Sibeliusa za interpretację i liczne wykonania muzyki Sibeliusa na całym świecie.  Henning jest profesorem w muzycznym konserwatorium w Oslo, gdzie gra i kieruje zespołem Oslo Camerata. Do jego licznych osiągnięć należy zaliczyć także dołączenie w kwietniu 2012 roku do jury Konkursu im. Menuhina w Pekinie. Ponadto Henning jest dyrektorem artystycznym Risor Festival (muzyka kameralna), a we wrześniu 2012 roku podjął stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Arktyki.

Wśród licznych koncertów Henninga należy wyróżnić jego debiut z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną w Wiedniu, koncerty z Irlandzką Orkiestrą Narodową, Duńską Symfonią, Królewską Filharmonią w Liverpoolu, Symfonią Stavanger oraz trasę koncertową w Wielkiej Brytanii wspólnie z radiową orkiestrą Stuttgartu, a także tour z Australijską Orkiestrą Kameralną. Niewątpliwym osiągnięciem Henninga jest występ w amfiteatrze hollywoodzkim z Filharmonią Los Angeles, który został tak opisany przez jednego z krytyków: „Kulminacyjny punkt wieczoru! To był Mozart…który brzmiał tak, jak sam Mozart tego by chciał”. W 2012 roku Henning Kraggerud wykonał 2 koncert z filharmonią pod batutą Vasilija Petrenko, za co otrzymał 5-cio gwiazdkowe wyróżnienie w prasie brytyjskiej. Kolejnymi sukcesami tego wybitnego norweskiego skrzypka są wspaniałe występy z Duńską Orkiestrą Narodową w BBC oraz występ w trakcie Carnegie Hall w 2009 tak opisanego przez jednego z krytyków: „powiew świeżego powietrza…kto by pomyślał, że Beethoven może być tak zabawny?” Charakter Henninga, jego pracowitość i kunszt zyskały szacunek czołowych dyrygentów, m.in. Stéphane Denève, Jukka-Pekka Saraste, Kwamé Ryan, Thomas Dausgaard, Osmo Vänskä, Paul McCreesh, Alan Buribayev, oraz Nicholasa McGegan.
Henning Kraggerud to nie tylko niezwykle utalentowany artysta, który łączy w sobie słodkie i kolorowe dźwięki z niesamowicie inteligentną ekspresją oraz imponującą wirtuozerią, które prowadzą publiczność na nieznane dotąd wyżyny muzycznych doznań, ale jest także wybitnym kompozytorem, którego sukces twórczy został przypieczętowany premierą w Equinoxie.

Orkiestra AUKSO

W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Nazwa, jaką wybrał sobie zespół, nie jest przypadkowa; będąc wyrazem aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu.

AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Chiny) , a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.

Są występy na festiwalach, m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, SESC Sao Paulo, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni, Auditorio Palacio de Congresos da Saragossa, Caja Dero, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festval Sotto La Rocca – Włochy, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Jazz Jamboree oraz wiele innych), są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera.

I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo. AUKSO  w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych europejskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.


MAREK MOŚ

Dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania.
Dyrektor artystyczny festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach.
Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach.
Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.
Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie
stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata,
między innymi w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie,
Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Dusseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie.
Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych,
z czego część jest dedykowana zespołowi. Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord,
Olympia, Patridge, Thesis, Wergo ).
Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody.
Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego  Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk’ 95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku”
magazynu  „Studio”  za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów
K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. Marek Moś jest również laureatem wielu nagród
między innymi: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej
Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988 ) , Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005)
Nagroda Ministra Kultury „Gloria Artist” / srebrna/ (2005), Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (2005)
Obecnie , obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz