wtorek, 24 marca 2015

XIV Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej: Magdalena Idzik i Robert Morawski

Zapraszamy na koncert w ramach XIV Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej w wykonaniu Magdaleny Idzik i Roberta Morawskiego. Koncert odbędzie się w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury, ul Będzińska 65, dnia 9 kwietnia o godzinie 19:00.
Bilety w cenie 15zł.
 Pieśni hiszpańskie i argentyńskie

Magdalena Idzik – mezzosopran
Robert Morawski – fortepian

W programie:: Carlos Guastavino,  Domenico Scarlatti, Carlos Guastavino, Federico Mompou, Carlos Guastavino, Manuel de Falla, Fryderyk Chopin/Ferenc Liszt, Fernando J. Obradors.

Magdalena Idzik, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko-Sochackiej. W 2001 roku ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, między innymi w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Straszny dwór, Hrabina Stanisława Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krakowiacy i Górale Karola Kurpińskiego, Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Magiczny Doremik Marty Ptaszyńskiej, Janek Władysława Żeleńskiego, Jaskółka, Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Podróż do Reims Gioacchino Rossiniego, Salome Richarda Straussa, Carmen Georgesa Bizeta, Rigoletto Giuseppe Verdiego. Śpiewała także rolę Hudel w musicalu Skrzypek na dachu. Maddalenę w Podróży do Reims kreowała także w Pesaro na zaproszenie Rossini Opera Festival. Z zespołem Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii.Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność sal koncertowych w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Kopenhadze, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Michał Nestorowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Alberto Zedda, Marcello Rota, Will Crutchfield, Antonino Fogliani, Valery Gergiev, Tiziano Severini oraz z cenionymi reżyserami, są to między innymi: Mariusz Treliński, Marta Domingo, Janusz Józefowicz, Achim Freyer, Martin Ottava, Emilio Sagi. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

Robert Morawski, czołowy polski pianista kameralista urodzony w Kanadzie. Uczeń słynnego Jerzego Marchwińskiego. Występuje z najwybitniejszymi artystami: Aleksandra Kurzak, Alina Mleczko, Alison Pearce, Małgorzata Walewska, Agnieszka Wolska, Joanna Woś, Vadim Brodski, Romuald Gołębiowski, Krzysztof Jakowicz, Sławomir Tomasik, Janusz Wawrowski, Kwartet Camerata, Camerata Vistula. W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Bronisławy Kawalla (fortepian). Kształcił się pod kierunkiem wielu artystycznych znakomitości: Leszek Brodowski, Irwin Gage, Tomasz Herbut, Lee Kum Sing, Naum Sztarkman, Joanna Świtlik, Edward Wolanin. Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie i USA. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych: Schleswig Holstein Musik Festival, Warszawska Jesień, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Muzyka w Starym Krakowie. Laureat wielu prestiżowych nagród. W 1993 r. zajął pierwsze miejsce na Warszawskich Przesłuchaniach Kameralnych (trio fortepianowe). W roku 1993 i 1994 był laureatem Chopinowskiego Funduszu Stypendialnego. W 1996 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty na VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1999 r. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. W 2001 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty na V Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. W 2003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz nagrodę dla najlepszego pianisty na Konkursie Pieśni im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i na VI Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki w 2007 roku, nagroda dla najlepszego pianisty na II Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2008 roku, w 2009 roku otrzymał nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Zdobywca „Fryderyka” w 2011 roku za najlepszą płytę kameralną z muzyką Karola Szymanowskiego (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem).Posiada repertuar wykonawczy obejmujący dzieła od baroku do muzyki ostatnich dziesięcioleci. Dokonał prawykonania wielu utworów współczesnych kompozytorów polskich: W. Lutosławski, W. Rudziński, A. Kościów, Ł. Szablewska, A. Nawrocka, P. Zych, A. Jastrzębska.Jest pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz kierownikiem zespołu pianistów tego konkursu.Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną. Od 2011 roku ma klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Od 2013 roku posiada tytuł doktora sztuki. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz płyt dla firm ActePrealable, Dux, WW open sources, CD Accord.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz