poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Wystawa - Poeci Skamandra

http://zaglebienews.blogspot.com/2014/04/wystawa-poeci-skamandra.html
Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu serdecznie zaprasza na - inaugurujący X Sosnowieckie Dni Literatury - wernisaż wystawy „Poeci Skamandra" - 6 maja 2014 o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w Sosnowcu. Wernisażowi będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna pt. „Nigdy nie było tak pięknej plejady".

Ekspozycję można zwiedzać od 6 maja do 13 września 2014 w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w godzinach otwarcia biblioteki, tj.: pn, wt, śr, pt 10.00-19.00, czw., sob. 10.00-15.00.
Kurator wystawy – Małgorzata Toczkowska; aranżacja plastyczna – Magdalena Miska.

„Nigdy nie było tak pięknej plejady" - pisał o skamandrytach w Traktacie poetyckim Czesław Miłosz, ale też nigdy w historii polskiej kultury nie zdarzył się fenomen tak bujnego życia literackiego. Poezja była obecna wszędzie: plakaty zapraszały na wieczory poetyckie, wiersze wisiały na witrynach sklepów, kawiarń, na słupach ogłoszeniowych. Przechodniom rozdawano ulotki z tekstami poetyckimi. Radość i entuzjazm po odzyskaniu niepodległości, utraconej niezależności, od dawna oczekiwanej wolności słowa, zaowocowały mnogością i różnorodnością literackich form wypowiedzi. Wśród tej różnorodności oni – skamandryci, legenda dwudziestolecia, młodzi entuzjaści, którzy zyskali ogromną popularność.

Grupa poetycka, zwana Skamandrem, zawiązała się ok. 1918 r. i mimo, że nie stworzyła żadnego programu, czy manifestu, odegrała ogromną rolę w dziejach literatury międzywojennej. To właśnie do niej najczęściej odnosili się pisarze innych ugrupowań, jej zwolennicy i przeciwnicy. Skupiała tak wybitne osobowości, jak: Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz, czy Kazimierz Wierzyński. Poeci w znaczący sposób wpływali również na życie kulturalne Warszawy. To z ich inicjatywy powstała kawiarnia Pod Picadorem. Ich obecność na pięterku Ziemiańskiej przyciągała tłumy wielbicieli i dziennikarzy. Warto przypomnieć twórczość tej "Wielkiej Piątki" choćby dlatego, że w 2014 r. będziemy obchodzić 120. rocznicę urodzin Jarosława Iwaszkiewicza, 120. rocznicę urodzin Kazimierza Wierzyńskiego i 115. rocznicę urodzin Jana Lechonia.

Na wystawie znaleźć można bogaty wybór dokumentów biograficznych, źródłowych, opracowań krytycznoliterackich dotyczących skamandrytów, a także tzw. poetów-satelitów Skamandra, tj.: Stanisława Balińskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Józefa Wittlina i Kazimiery Iłłakowiczówny. Uzupełnieniem ekspozycji są fotoramy z materiałami ikonograficznymi i cytatami z dzieł poetów. Zgromadzone dokumenty w większości pochodzą ze zbiorów własnych sosnowieckiej książnicy. Część materiałów została udostępniona przez Bibliotekę Śląską.

Wystawa jest kierowana głównie do młodzieży, czyli uczniów szkół średnich i studentów, ale autorzy wystawy zapraszają do jej obejrzenia wszystkich zainteresowanych literaturą. Różnorodność tematyczna zgromadzonych materiałów sprawia, że każdy powinien tu znaleźć coś interesującego dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz